Akcja Fundacji i Pozytywnej Edukacji „Bezpieczne i zdrowe dziecko”

Koniec wakacji przywitał nas nowym Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Zawrzało co tu kryć…Brak cukru, soli…oraz wiele innych ograniczeń dotyczących żywności.Gdy emocje opadły zdałoby się powiedzieć „Nie taki diabeł straszny…”. Każdy rodzic chce aby jego dziecko zdrowo rosło i prawidłowo się rozwijało. Dokłada wszelkich starań by jego dieta była odpowiednio zbilansowana. W naszym przedszkolu też zaszły zmiany podyktowane rozporządzeniem. Ograniczenie soli, cukru, smażonych potraw, większa ilość pieczywa razowego oraz wiele innych. Kolejną zmianą jaką chcemy wprowadzić to zamiana słodyczy przynoszonych przez dzieci z okazji imienin, urodzin na suszone owoce, wafle kukurydziane lub owoce świeże itp. (panie poporcjują przygotują na tę uroczystość). Wielką pomocą, wsparciem, pomysłem i dobrą zabawą okazał się udział naszego przedszkola w akcji „Bezpieczne i zdrowe dziecko”. Dnia 9 października 2015 r. odbyło się pierwsze z cyklu sześciu zajęć, kierowanych dla dzieci i rodziców starszaków. Akcja, w której bierzemy udział dotyczy zdrowych nawyków żywieniowych oraz promocji aktywnego i bezpiecznego stylu życia dziecka i rodziny na co dzień. Spotkania te mają charakter warsztatów, dramy, przedstawień oraz eventów plenerowych. Prowadzone są przez animatorów dziecięcych, psychologów, dietetyków. Pierwsze spotkanie pomimo małej frekwencji (liczymy na poprawę podczas kolejnego spotkania) dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych wrażeń. Przypomnieliśmy sobie również piramidę żywieniową, tworząc ją aktywnie poprzez przyczepianie na niej sylwet pokarmów. Królowa warzyw i owoców porwała nas do pląsów przy muzyce, a na koniec spotkania wspólnie z rodzicami i dietetykiem przygotowaliśmy i zjedliśmy pyszny „Koktajl Shreka” oraz „Budyń jaglany”.

Opracowała Milena Gruchot